Napisane: 2 sierpnia 2021

Bezpieczne wakacje – jak być bezpiecznym na wakacjach?

Urlop. Wakacje. Czas kiedy nie powinno być żadnych trosk, zmartwień czy problemów. A jednak – zdarzyć się może wiele. Jak zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczne wakacje? Jak dbać o bezpieczeństwo w czasie urlopu?

Na wakacje czeka każdy z nas. Gorąca plaża, woda czy po prostu kilka wolnych dni w których nic nie trzeba robić. Nawet gotować, bo możemy jeść w restauracji. By jednak nie myśleć i niczym się nie martwić na wakacjach trzeba się dobrze zabezpieczyć. Po pierwsze warto się ubezpieczyć, by w razie nieszczęśliwego wypadku móc pokryć wszystkie wydatki dzięki ubezpieczycielowi. Potem w kolejnym kroku musimy zadbać o bezpieczeństwo. 

Bezpieczne wakacje nad wodą

Inaczej do tematu bezpieczeństwa podejdziemy nad morzem czy jeziorem, a inaczej w górach. Dlatego zasady bezpieczeństwa rozbijemy na dwa tematy. Skupmy się najpierw jak zachować bezpieczeństwo nad morzem lub jeziorem. Pamiętaj też, że morze to potężny żywioł, dużo bardziej niebezpieczny niż jezioro. Więc tam bądź ostrożny podwójnie!

Kąpiel

Powinna odbywać się tylko w miejscach dozwolonych pod okiem ratownika. Jeżeli jesteś z dziećmi to nie spuszczaj z ich oka. Stosuj się także do zaleceń ratownika. Miejsce na kąpiel musi być bezpieczne. Żeby nikomu do głowy nie przyszło kąpać się po za wyznaczoną strefą, a jeszcze gorzej w miejscu zupełnie do tego nie przygotowanym. W morzu, a nawet jeziorze jest sporo wirów i prądów z którymi nie poradzi sobie nawet doświadczony pływak. To zagraża nawet życiem! Tym bardziej jest absolutny zakaz kąpieli po spożyciu alkoholu.

Udar słoneczny

Uważaj na udar! Cały dzień na słońcu jest niebezpieczny. Narażasz siebie albo dzieci na udar. Jeżeli masz możliwość weź ze sobą parasol, by odpoczywać w cieniu. Jeżeli nie masz to szukaj miejsca gdzie jest cień. Rozbij się obok niego, tak żebyś Ty lub Twoje dzieci mogli odpocząć od słońca. Nie zapominaj też o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy.

Pij dużo wody

Przy upale organizm szybciej się odwadnia. Miej ze sobą dużo wody mineralnej i pamiętaj o jej regularnym piciu. 

W czasie burzy schowaj się! Nie próbuj swoich sił jako pływak podczas gwałtownej burzy. Zwłaszcza na morzu, kiedy fale są ogromne, a wiatr duży. Chwila nie uwagi i możesz znaleźć się pod wodą. 

Kapoki

Wybierając się na rowerki wodne lub kajaki miej ze sobą kapoki. Dokładnie tyle, ile jest osób na rowerku. Jeżeli wypłynięcie daleko, a do brzegu blisko to nie jesteś w stanie ocenić swoich umiejętności pływackich. Nie wiesz czy dopłyniesz do brzegu, czy nie braknie Ci sił. Przy okazji – jeżeli Twoi bliscy mają kapoki nie musisz się o nich martwić. 

Telefony i pieniądze

Miej jedno miejsce w którym przechowujesz pieniądze. Najlepiej mało wyróżniające się. Nie bierz ze sobą też drogich sprzętów i głośników. To łakomy kąsek dla złodzieja! 

Bezpieczne wakacje w górach

Po pierwsze pamiętaj o najważniejszym numerze alarmowym GOPR – 601 100 300. Miej zawsze naładowany telefon i zapisany numer. To kluczowa sprawa, gdy wybierasz się na jakiś szlak. Ratuje życie.

Sprawdzaj pogodę. Planując trasę i wycieczkę sprawdzaj zawsze pogodę, żebyś nigdy nie wyruszył gdy przewidywany jest deszcz. Wtedy Twoja wycieczka może bardzo szybko się skończyć. 

Sprawdź typ trasy. Oceń trasę na którą planujesz się wybrać. Dostosuj ją do swoich umiejętności i wiedzy. Jeżeli trasa jest wąska, stroma i kamienista to zastanów się czy dasz radę. Przygotuj także specjalne obuwie. Zabierz ze sobą także mapę. Gdybyś nie miał zasięgu lub Twój telefon uległ uszkodzeniu będziesz miał system nawigacji, który pozwoli znaleźć Ci drogę powrotną. 

Pamiętaj o prowiancie – miej ze sobą duży zapas wody i jedzenia. Wędrówki w górach mocno wyczerpują, a gdy się zgubisz nie będziesz martwił się o głód. Warto mieć także czekoladę – to duży zastrzyk węglowodanów i energii, która w górach na pewno się przyda. 

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl