Napisane: 12 lipca 2021

Co zjeść w Chorwacji?

Zastanawiasz się co warto zjeść w Chorwacji? Planujesz wakacje w Chorwacji i jesteś miłośnikiem dobrej kuchni? To poradnik idealny dla Ciebie! Dowiesz się czego warto spróbować, co wręcz musisz zjeść wybierając się na wakacje do tego pięknego kraju!

Każdy kraj słynie z jakiś potraw. Włochy to pizza, lazania i makarony. Grecja to pyszne sery i sałatki greckie. A co dobrego można zjeść w Chorwacji? Na to pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć! Przedstawiamy wam listę 5 najlepszych (naszym zdaniem) potraw, które warto spróbować będąc w Chorwacji!

Ćevapčići – mięsne paluchy z grilla

Może nie wygląda zbyt apetycznie ale warto spróbować! Trzeba się przemóc bo wiele osób może być zdegustowane na sam widok. Jest jednak naprawdę bardzo smaczne. Podaje się je na wiele sposobów i pojawia się też w innych krajach ale w Chorwacji smakuje nietypowo. My trafiliśmy na wersje serwowaną w bułce, frytkami i ryżem.

Zagorski Štrukli – ciasto w Chorwacji

To pyszne ciasto z twarogiem. Gotuje się lub zapieka. Przypomina to, które stosuje się przy pierogach lub śląskich kluskach. Polacy chwalą sobie wersje pieczoną ale i na pewno jest także sporo miłośników gotowanej odsłony. Można osłodzić miodem, wtedy dużo lepiej smakuje. Polecany wybór na śniadanie.

Maneštra

Chorwacja to w dużej mierze mix różnych kuchni. Ale warto spróbować tutaj także zup! Wśród nich jest maneštra, czyli odpowiednik naszej zupy jarzynowej. Wszystko wzbogacają jednak nie tylko warzywa, ale także ryby, oliwa, jagnięcina i owoce morza. Często dodaje się także głowonogi.  Wszystko też zależy w jakim miejscu jesteś. Różne rejony to nieco różne wersje kuchni. W sumie tak jak w Polsce. W górach zjesz oscypka, świetny ser, na śląsku skosztuje pysznych klusków śląskich, a nad morzem zjesz rybę. Tak samo w Chorwacji w zależności w jakim rejonie się znajdujesz, tak różne smaki skosztuje. Pytaj jednak o zupę maneštra – warto spróbować!

Crni rizot

W prostym tłumaczeniu – czarne risotto. Fani kuchni włoskiej na pewno wiedzą o co chodzi. Pytanie, które się nasuwa to dlaczego czarne? Bo dosłownie jest to czarne risotto! Ryż, który podaje się z kałamarnicą farbuje się na czarno. Oczywiście w daniu można znaleźć także inne owoce morza. Jednak kałamarnica tak mocno farbuje, że przyćmiewa tym inne dodatki, a sam ryż jest po prostu czarny. Sama kuchnia Chorwacka słynie z różnorodności ryb, których jest bardzo wiele.  

Kotlovina

Jeżeli trafisz do rejonów Zagrzebia to musisz spróbować Kotlovina. To mięsne danie czyli coś dobrego dla Panów. Mięso wieprzowe lub mięso z kurczaka smaży się w dużym metalowym naczyniu. Dodaje się tam cebulę, paprykę i ziemniaki. Całość następnie gotuje się w sosie własnym nad otwartym ogniem. Zapachy, które się tam unoszą są nie do opisania, a smak niepowtarzalny. Najlepiej smakuje na plenerze, więc jak trafisz do restauracji w której możesz zjeść na zewnątrz to chwytaj zimne piwko i zamawiaj kotlovine!

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl