Napisane: 6 września 2021

Nie z tego świata: 5 niesamowitych miejsc na ziemi

Matce natury nie brakuje wyobraźni i fantazji. Dowodem na to są niezliczone wręcz miejsca na naszej planecie, które wyglądają niczym w filmie Sci-Fiction. Niesamowite i niepowtarzalne. Zapraszamy Cię w podróż w miejsca niezwykłe, które jeżeli masz takie możliwości – warto zobaczyć w ciągu swojego życia chociaż raz!

Lodowiec Mendenhall – Leśny Park Narodowy Tongass

Na początek lądujemy w Alasce. Trafiamy do Parku Narodowego Tongass zwanego „Leśnym Parkiem”. Znajduje się w nim Lodowiec Mendenhall. Co w nim wyjątkowego? Wszystko! Po pierwsze nieustannie zmienia swój wygląd. Pod wpływem globalnego ocieplenia wygląd zmienia lodowiec i tunele, a raczej jaskinie które się w nim znajdują. Uformowane są z topniejących wód. Ta topniejąca woda tworzy różnej grubości warstwy. Im cieńsze tym lepiej widać błękit, który jest intensywnie jasny. Im grubsze – tym błękit staje się bardziej granatowy, wręcz czarny. To tworzy niesamowite zjawisko optyczne. Dostać się tam jednak nie jest łatwo… do celu musimy dopłynąć kajakiem, a następnie nieco się po wspinać… Miejsce tylko dla doświadczonych podróżników!

Park Narodowy Yellowstone – Tęczowe źródła

Znasz ten efekt, kiedy podlewasz latem trawę, woda się zrasza a Ty widzisz tęczę? Podobne zjawisko występuje w Parku Yellowstone, a konkretnie w gorących źródłach Grand Prismatic Spring. Żywe kolory powstaję na wskutek widma załamanego, odbijającego się światła. Znaleźć tam można piękną paletę barw od czerwonego przez żółty czy pomarańczowy. Woda w tych źródłach sięga nawet 85 stopni Celsjusza. Znajduje się tam gorące źródło, którego średnica wynosi aż 113 metrów! To czyni go trzecim co do wielkości tego typu zbiornikiem na całym świecie.

Jezioro Hillier – Australia

Różowe jezioro? Tak! Ten bajecznie kolorowy zbiornik znajduje się na Wyspie Middle. Jezioro to graniczy z Oceanem Południowym, a jego długość to aż 600m! Od oceanu oddziela go jedynie skromny pasek ziemi, która pokryta jest roślinnością i piaszczystymi wydmami. Co ciekawe… nikt do końca nie wie, czemu to jezioro w ogóle jest różowe. Istnieją spekulacje i przypuszczenia, które sugerują, że to wynik solnych bakterii, które zamieszkują brzeg jeziora. Odpowiedzialne są za wytwarzanie barwnika, który powoduje, że woda jest różowa. Mimo koloru, który wydaje się odstraszający – pływanie w jeziorze jest zupełnie bezpieczne! Duża ilość zasolenia powoduje dodatkowo, że pływanie w nim jest bardzo łatwe, bo unosi Cię do góry. To jak, spróbujesz?

Great Blue Hole – Belize City

To co widzisz na zdjęciu to nie jest scena z filmu „Avatar”. To miejsce, które znajduje się niedaleko od Belize, czyli Państwa w Ameryce Środkowej, leżącego na półwyspie Jukatan nad Morzem Karaibskim. Grota ta została uformowana jeszcze za czasów epoki lodowcowej. Z lodu ptaka zachwyca. Jednak nurkowie, którzy tam byli twierdzą, że pod wodą miejsce to jest pełne niesamowitych stworzeń. By tam zanurkować musisz mieć za sobą co najmniej 24 inne nurkowania. To miejsce tylko dla doświadczonych nurków.

Pamukkale – Denizli, Turcja

A na koniec coś co jest w zasięgu naszej ręki. Lecimy do Turcji do Pamukkale, które określane są „Bawełnianym zamkiem”. Dla wielu to najpiękniejsze miejsce w całej Turcji. Jeżeli masz ochotę na relaks z drinkiem w ręku w gorącym źródle, a wokół chcesz oglądać białe, wapienne tarasy na brzegu wzgórza – to miejsce dla Ciebie. Gdy tam będziesz to uszczypnij się dwa razy dla pewności, że nie śpisz. Miejsce to jest niczym ze snów. Najlepiej będzie gdy odczuć doświadczysz dodatkowo chodząc tam boso. Wapienne skały ulegają uszkodzeniu, gdy stąpa się w nich z obuwiem. Jeżeli nie słyszałeś o tym miejscu wcześniej to nic nie szkodzi. Dzięki nam możesz się tam wybrać! Napisz do nas, jeżeli masz ochotę na tak niesamowitą wycieczkę!

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl