Napisane: 27 marca 2023

Autocasco – czym jest i dlaczego warto je mieć?

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie samochodu, które zapewnia ochronę dla właściciela pojazdu oraz dla samochodu. Podczas gdy każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC, co określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 roku, ubezpieczenie AC jest opcjonalne. W przypadku braku ważnego OC, narażasz się na znaczne kary finansowe, natomiast brak ubezpieczenia AC nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji prawnych.

Mimo braku kar za brak autocasco, warto zastanowić się nad wykupieniem takiego ubezpieczenia, zważywszy na okoliczności, w których może ono okazać się przydatne. Podczas gdy ubezpieczenie OC chroni drugą stronę w przypadku szkody, jaką wyrządzisz w zderzeniu, ubezpieczenie AC zapewnia ochronę dla Ciebie i Twojego pojazdu.

Ubezpieczenie AC dla samochodu

Polisa autocasco obejmuje ochronę przed finansowymi skutkami kolizji, aktami wandalizmu oraz zdarzeniami losowymi, takimi jak pożary, zalania, huragany, gradobicie, lawiny, trzęsienia ziemi. Ubezpieczenie samochodu AC zapewnia także odszkodowanie w przypadku kradzieży pojazdu, zniszczenia fotelików dziecięcych, kolizji z dziką zwierzyną lub uszkodzenia pojazdu na skutek uderzenia w wystającą studzienkę.

Warto zwrócić uwagę na dwa kluczowe aspekty autocasco. Po pierwsze, ubezpieczenie AC zapewnia odszkodowanie, jeśli Twój pojazd zostanie zniszczony, a sprawcy nie zostaną ujęci. W takim przypadku możesz skorzystać z naprawy z ubezpieczenia OC sprawcy lub z własnego ubezpieczenia AC, jeśli wybierzesz tę opcję. Po drugie, warto zwrócić uwagę na ochronę przed kradzieżą samochodu, biorąc pod uwagę fakt, że tylko około 21,9% sprawców kradzieży zostaje ujętych.

Decydując się na autocasco, warto zwrócić uwagę na pięć kluczowych aspektów, takich jak zakres działania, dostępność dodatkowych opcji, w tym ubezpieczenia NNW, polisy na szyby lub ochrony prawnej, możliwość naprawy w ASO i oryginalnych części zamiennych oraz jasne warunki ubezpieczenia, które powinny być dokładnie opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ubezpieczenia autocasco – 5 czynników, na które warto zwrócić uwagę

Przy wyborze dobrego autocasco należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Decydując się na ubezpieczenie samochodu, warto zwrócić uwagę na:

  • Zakres ochrony – ubezpieczenie samochodu powinno chronić Twój pojazd w jak największej liczbie sytuacji.
  • Dodatkowe opcje – upewnij się, czy masz do wyboru dodatkowe opcje ubezpieczenia, takie jak maksymalny pakiet Assistance, ubezpieczenie NNW, polisa na szyby lub ubezpieczenie ochrony prawnej. Sprawdź również, czy masz możliwość naprawy samochodu w ASO i na oryginalnych częściach zamiennych.
  • Jasne reguły – upewnij się, że wszystkie opcje, na których Ci zależy, są dokładnie opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z konsultantem.
  • Komfort – wybierz ubezpieczenie AC przez internet lub zamów rozmowę z konsultantem infolinii. Cały proces zajmie od 3 do 6 minut.
  • Cena – pamiętaj, że cena ubezpieczenia autocasco zależy od wielu czynników, o których piszemy poniżej.

Ile kosztuje autocasco?

Cena autocasco jest kwestią indywidualną i zależy od kilku czynników. Koszt autocasco dla nowego samochodu będzie inny niż dla używanego. Co wpływa na cenę autocasco?

Samochód – liczy się wiele czynników, takich jak pojemność silnika, moc, wartość, a nawet popularność pojazdu wśród złodziei. Jeśli Twój samochód jest często kradziony, może to wpłynąć na cenę ubezpieczenia autocasco.
Kierowca – liczy się Twój staż i długość bezwypadkowej jazdy oraz sposób użytkowania pojazdu.
Lojalność wobec ubezpieczyciela – im dłużej posiadasz autocasco u jednego ubezpieczyciela i unikasz kolizji oraz wypadków, tym atrakcyjniejsze oferty możesz otrzymywać w kolejnych latach. W Allianz ceni się lojalnych klientów i nagradza ich zniżkami.

UBEZPIECZENIE AC

Potrzebne Ci ubezpieczenie? Mamy ponad 30 lat doświadczenia, pomożemy Ci!

Co zrobić w sytuacji gdy uczestniczysz w wypadku jako poszkodowany?

W momencie, gdy dochodzi do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, najczęściej staramy się sami dojść do porozumienia Zobacz

Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść Zobacz

Kiedy posiadacz pojazdu obowiązany jest zawrzeć OC?

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powstaje dla: pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych, motorowerów i przyczep podlegających rejestracji w RP Zobacz

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie?

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie – czy jest OC rowerzysty? Jeśli sprawcą kolizji z samochodem Zobacz

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl