Napisane: 15 grudnia 2021

Błędy przy ubezpieczeniu samochodu

Poszukujesz ubezpieczenia samochodu na własny rachunek? Korzystasz z porównywarek internetowych? Tym bardziej jesteś narażony na popełnienie kilku błędów! Mogą one zdecydować o wysokości Twojego ubezpieczenia oraz jego zakresu. Dowiedz się jakich błędów uniknąć przy ubezpieczeniu Twojego pojazdu.

Zbyt wąski lub zbyt szeroki zakres ubezpieczenia

Sporo kierowców decyduje się na okrojony zakres ubezpieczenia. Liczą, że w ten sposób zaoszczędzą pieniądze. Jednak konsekwencją jest minimalna pomoc ze strony ubezpieczyciela. Z kolei druga grupa kierowców liczy, że przy maksymalnym zakresie ubezpieczenia dosłownie w każdej sytuacji otrzymają wysokie odszkodowanie.

Obydwie metody to błąd. Ubezpieczenie samochodu powinno być dopasowane do Twoich potrzeb. Jeżeli nie podróżujesz za granicę to opcja assistance z usługami tłumacza raczej nie jest Ci potrzebna. Więc po co za nią płacić? Lepiej skorzystać z doświadczonej pomocy, przeanalizować zakres ubezpieczenia i dobrać rzeczywiście przydatny pakiet.

Zawyżenie lub zaniżenie wartości pojazdu

Twój ubezpieczyciel zapewne zapyta Cię o wartość samochodu. Suma ubezpieczenia w Autocasco zależna jest od wartości rynkowej Twojego samochodu. Od tego zależy także wysokość składki ubezpieczeniowej. Podczas szkody ubezpieczyciel weryfikuje pojazd i jego wartość rynkową. Jeżeli zawyżysz jego cenę to niepotrzebnie podniesiesz stawki za ubezpieczenie. A samo odszkodowanie wcale nie będzie wyższe. Gdy okaże się, że zaniżasz wartość pojazdu i wyjdzie to na jaw, to ubezpieczyciel dokona z pewnością rekalkulacji składki i będzie domagać się dopłacenia brakującej sumy.

Zatajenie przeznaczenia samochodu

Istotną informacją dla ubezpieczyciela jest to w jaki sposób zamierzasz korzystać z samochodu. Jeśli planujesz samochodem przewozić osoby, bo planujesz zostać taksówkarzem i nie zaznaczysz tego w ubezpieczeniu to możesz mieć z tego poważne konsekwencje. W momencie gdy spowodujesz szkodę, ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę poszkodowany, ale od Ciebie może domagać się zwrotu kwoty, którą na to przeznaczył.

Zakup polisy OC na ostatnią chwilę

W czym problem? W tym, że kupując na ostatnią chwilę nie zdążysz przeanalizować wszystkich możliwości związanych z ubezpieczeniem OC. Być może źle dobierzesz ofertę, będzie zbyt wąska lub szeroka. Być może nie porównasz innych ofert, które mogłyby być dla Ciebie korzystniejsze. Tym sposobem możesz niepotrzebnie przepłacać za ubezpieczenie lub pozbawić się wartościowej usługi z nim związanej. Pamiętaj także, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Kary za brak OC są bardzo duże i stale rosną.

Wskazanie zameldowania zamiast miejsca zamieszkania

Miejsce zamieszkania ma duży wpływ na cenę Twojego ubezpieczenia. Jeżeli mieszkasz w małym miasteczku lub na wsi, gdzie korzystasz z samochodu sporadycznie, to cena OC będzie inna niż w momencie, gdy zamieszkujesz duże miasto. Dla ubezpieczyciela jest to ważne bo na tej podstawie może ocenić prawdopodobieństwo szkody. Jest ona bardziej prawdopodobna w Warszawie niż oddalonym o kilkaset kilometrów małym miasteczku. Jeżeli więc mieszkasz w małym mieście, a jesteś zameldowany w dużym i podasz w ubezpieczeniu adres zameldowania to działasz sobie na szkodę. Ubezpieczenie będzie wyższe, a przy sporządzeniu szkody odszkodowanie niższe.

Chcesz więcej takich bezpłatnych porad?
Zostaw adres E-Mail, a wyślemy Ci!

Co zrobić w sytuacji gdy uczestniczysz w wypadku jako poszkodowany?

W momencie, gdy dochodzi do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, najczęściej staramy się sami dojść do porozumienia Zobacz

Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść Zobacz

Kiedy posiadacz pojazdu obowiązany jest zawrzeć OC?

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powstaje dla: pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych, motorowerów i przyczep podlegających rejestracji w RP Zobacz

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie?

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie – czy jest OC rowerzysty? Jeśli sprawcą kolizji z samochodem Zobacz

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl