Napisane: 1 czerwca 2021
Czas czytania: 3 minuty

Franszyza ubezpieczeniowa – co to jest?

Franszyza – to pojęcie, które można spotkać często analizując OWU czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Pojawiają się różne hasła takie jak franszyza ubezpieczeniowa, franszyza integralna czy franszyza redukcyjna. Pamiętaj, że te terminy mają bardzo duże znaczenie! To od ich obecności zależeć może kwota odszkodowanie jakie otrzymasz.

Nie należy się martwić. Nie jest to trudne do zapamiętania pojęcie. Warto się go nauczyć gdyż może być bardzo przydatne podczas podpisywania umowy na ubezpieczenie i to nie ważne czy na życie czy OC, czy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Czym jest franszyza?

Wiele osób myli to pojęcie z franczyzą. Na prostym przykładzie to sytuacja w której mamy lokal użytkowy i przejmujemy gotowy model biznesowy na przykład otwierając sklep z sieci Żabka. Tymczasem franszyza to zupełnie inne pojęcie. Oznacza bowiem ograniczenie wysokości kwoty związanej z wypłatą naszego odszkodowania. Wybierając polisę – nie ważne jaką – otrzymujemy daną kwotę od ubezpieczyciela. Jeżeli jednak w umowie pojawia się franszyza oznacza to, że na nas także przerzucona jest część kosztów, które mają pokryć wyrządzone szkody.

Przykład:

Janusz ubezpieczył mieszkanie. Niestety jakiś czas później zdarzył się nieszczęśliwy wypadek i Janek zapomniał wyłączyć kuchenki, która spowodowała zwarcie i wywołała mały pożar. Janek miał podpisaną umowę ubezpieczenia mieszkania w której zawarta była franszyza na kwotę 200 zł. Jego pełne odszkodowanie wynosi 1000 zł. Oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaci Jankowi 800 zł odszkodowania.

Co to jest Franszyza redukcyjna?

Pojawia się jeszcze inna definicja, a mianowicie franszyza redukcyjna. Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Ustalana jest kwota wyjściowa od której ubezpieczyciel wypłaci Ci daną kwotę.

Dla przykładu:

  • Wysokość Twojej szkody wynosi 400 zł, a franszyza redukcyjna 100 zł. Otrzymasz 300 zł ubezpieczenia.
  • Wysokość szkody wynosi 100 zł, a Twoja franszyza redukcyjna 200 zł. Wówczas nie otrzymasz nic.

Co to jest franszyza integralna?

Z jednej strony bardzo ciekawa opcja. Chodzi o to, że ustalana jest wysokość kwoty do której ubezpieczyciel nie odpowiada za zaistniałą szkodę. Przykładowo masz telewizor wart 1000 zł, ale naprawa albo koszt uszkodzenia telewizora wynosi 900 zł. W takiej sytuacji nie otrzymasz ubezpieczenia. Jednak w momencie gdy koszt naprawy tego telewizora wyniesie 1200 zł to otrzymasz już pełną kwotę.

Zalety i wady franszyzy

By móc przekonać się o wadach czy zaletach franszyzy w pierwszym kroku należy przeanalizować ofertę ubezpieczenia. Należy zastanowić się czy w danej sytuacji może mieć to sens czy nie. Zaletą franszyzy jest to, że im mamy wyższy udział w danej szkodzie tym płacimy mniejsze składki. Jednak w razie szkody to my pokrywamy część wydatków.

Pamiętaj! Musisz każdą umowę odpowiednio przeanalizować i zastanowić się czy w Twoim przypadku franszyza ma sens. Jeżeli masz pytania to napisz do nas, a pomożemy!

Co zrobić w sytuacji gdy uczestniczysz w wypadku jako poszkodowany?

W momencie, gdy dochodzi do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, najczęściej staramy się sami dojść do porozumienia Zobacz

Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść Zobacz

Kiedy posiadacz pojazdu obowiązany jest zawrzeć OC?

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powstaje dla: pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych, motorowerów i przyczep podlegających rejestracji w RP Zobacz

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie?

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie – czy jest OC rowerzysty? Jeśli sprawcą kolizji z samochodem Zobacz

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl