Napisane: 22 czerwca 2021

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2021?

OC i AC. Te dwa terminy powinien znać doskonale każdy kierowca. O ubezpieczeniu OC pisaliśmy specjalny artykuł więc jeżeli nie wiesz co oznacza ten termin to odsyłamy do tekstu. AC to autocasco. To dobrowolna polisa, która gwarantuje Ci wypłatę odszkodowania w wielu przypadkach.

W jaki przypadkach dostanę pieniądze z AC? Między innymi w momencie gdy:

  • Ktoś ukradnie samochód,
  • Działania sił natury uszkodzą pojazd,
  • W akcie działania wandalizmu i innych osób trzecich.

Ubezpieczenie AC w przeciwieństwie do OC regulowane jest ustawą. Oznacza to, że jest to polisa dodatkowa. Każdy ubezpieczyciel ustala więc indywidualne warunki ochrony.

Ubezpieczenie samochodu w 2021 roku

Ile kosztuje? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Już przy zakupie samochodu możemy mniej więcej oszacować koszt ubezpieczenia pojazdu. Do czynników, które wpływają na cenę zalicza się rodzaj pojazdu, markę, rok produkcji, przebieg czy pojemność silnika.

Jeżeli wiemy jaki pojazd chcemy zakupić. Wstępny kosztorys możemy przygotować korzystając między innymi z bezpłatnych kalkulatorów, które obliczą nam składkę. Wypełniasz tam wszystkie odpowiednie dane.

Ważny jest jeszcze czas posiadania własnego pojazdu. Im dłużej jesteś właścicielem tym większe zniżki dostajesz. Kierowcy, którzy kupują swój pierwszy samochód płacą pełne składki. Wraz z biegiem lat i długością posiadania na przykład samochodu, koszty ubezpieczenia maleją. Ten aspekt również brany jest pod wycenę ubezpieczenia. Samo ubezpieczenie można podzielić na raty. Możemy zapłacić wszystko na raz, możemy rozłożyć na 2 lub 3 płatności albo opłacać ubezpieczenie każdego miesiąca.

W przypadku ubezpieczenia OC kalkulacja składki zależy głównie od:

  • informacji o aucie – elementami taryfikacyjnymi są między innymi typ pojazdu, marka, model, rodzaj paliwa, pojemność silnika, aktualny przebieg, a także sposób użytkowania pojazdu,
  • miejsca użytkowania – nie tylko miasto jest ważne w którym pojazd będzie użytkowany najczęściej, lecz także miejsce parkowania.
  • profil kierowcy – kierowcy z dłuższym stażem i bezszkodową jazdą są dodatkowo premiowani, młodsi stażem kierowcy muszą się liczyć z wyższą składką.

Kary za brak ubezpieczenia

Pamiętaj, że ubezpieczenie jest obowiązkowe! Jeżeli nie ubezpieczysz własnego pojazdu, a złapię Cię Policja to będziesz ukarany mandatem. Jakie są kary za brak OC? Sprawdź w naszym poprzednim artykule.

Co zrobić w sytuacji gdy uczestniczysz w wypadku jako poszkodowany?

W momencie, gdy dochodzi do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, najczęściej staramy się sami dojść do porozumienia Zobacz

Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść Zobacz

Kiedy posiadacz pojazdu obowiązany jest zawrzeć OC?

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powstaje dla: pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych, motorowerów i przyczep podlegających rejestracji w RP Zobacz

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie?

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie – czy jest OC rowerzysty? Jeśli sprawcą kolizji z samochodem Zobacz

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl