Napisane: 11 stycznia 2024

Kary za brak OC w 2024

Zastanawiasz się, jaka będzie kara za brak ubezpieczenia OC w 2024 roku? Nasze informacje, które publikujemy rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości związane z tym tematem! Kierowców za nie wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia samochodu czekają nieprzyjemne konsekwencje finansowe. Z tego artykułu dowiesz się, ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC w 2024 roku i od czego zależy jej wysokość.

Przeczytaj rekomendacje i dowiedz się więcej!

Kary za brak ubezpieczenia OC (2024) – Najważniejsze informacje:

  • Kary za brak ubezpieczenia OC w 2024 roku uzależnione są od przerwy w ubezpieczeniu i rodzaju pojazdu.
  • Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. maksymalna składka za nieubezpieczenie pojazdu mechanicznego wynosi 12 730 zł. Następnie od 1 lipca wzrośnie o 170 zł do 12 900 zł.
  • Obecnie obowiązkowym ubezpieczeniem OC objęte są wszystkie zarejestrowane w Polsce samochody osobowe. Wyjątek stanowią samochody tymczasowo wycofane z ruchu.
  • Nawet w przypadku chwilowej przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenie OC, grozi Ci kara Ubezpieczeniowego Funduszu Ochrony. Wysokość wynagrodzenia ustalana jest na podstawie obowiązującego wynagrodzenia minimalnego.

Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia OC w 2024 roku?

W 2024 r. kary nałożone na Ubezpieczeniowy Fundusz Ochrony za brak ubezpieczenia OC są wyższe niż w latach poprzednich, głównie ze względu na podwyżkę płacy minimalnej. Brak ważnego ubezpieczenia OC przez 1-3 dni skutkować będzie karą w wysokości 40% minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli przerwa w opłacaniu składek na ubezpieczenie obowiązkowe trwa dłużej niż 14 dni, kara może wynieść nawet 200% minimalnego wynagrodzenia!

Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC zależy nie tylko od przerwy w opłacaniu składek ubezpieczeniowych, ale także od rodzaju pojazdu:

  • Pojazdy osobowe – maksymalna kara wynosi dwukrotność płacy minimalnej;
  • Samochody ciężarowe, ciągniki rolnicze i autobusy – trzykrotność płacy minimalnej;
  • Pozostałe pojazdy (w tym motocykle) – jedna trzecia płacy minimalnej.
Rodzaj pojazdu → /Przerwa w ubezpieczeniu ↓Samochód osobowySamochód ciężarowy/autobus/ciągnikInny pojazd (motocykl/ motorower)
do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
od 4 do 14 dni4240 zł6370 zł710 zł
powyżej 14 dni8480 zł12 730 zł1410 zł

Odwołanie do kary za brak OC 2024

Za brak ubezpieczenia OC zawsze grożą kary. Zatem odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się oczywista – wystarczy wykupić ubezpieczenie OC w wybranej przez siebie firmie i skorzystać z niego w przypadku kontroli lub ewentualnej kolizji. Tylko w ten sposób unikniesz kar UFG. Aktualne oferty ubezpieczeń komunikacyjnych ponad 30 renomowanych firm możesz sprawdzić w Kalkulatorze Odpowiedzialności Cywilnej i AC – i wykupić polisę w kilka minut!

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie wykupisz ubezpieczenia OC, będziesz zobowiązany do uiszczenia opłaty za zwłokę. Jednakże w niektórych przypadkach kary za brak ubezpieczenia OC można złagodzić pisząc odpowiednią apelację. Na stronie UFG znajdziesz wzór wniosku, który możesz złożyć, ale tylko wtedy, gdy Twoja sytuacja jest naprawdę trudna. Niestety zapomnienie nie gwarantuje zniżki!

Co zrobić w sytuacji gdy uczestniczysz w wypadku jako poszkodowany?

W momencie, gdy dochodzi do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, najczęściej staramy się sami dojść do porozumienia Zobacz

Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść Zobacz

Kiedy posiadacz pojazdu obowiązany jest zawrzeć OC?

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powstaje dla: pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych, motorowerów i przyczep podlegających rejestracji w RP Zobacz

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie?

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie – czy jest OC rowerzysty? Jeśli sprawcą kolizji z samochodem Zobacz

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl