Kiedy przydaje się ubezpieczenie Assistance?
Ubezpieczenie Assistance z którego mogą skorzystać kierowcy, to pełen zakres dodatkowej ochrony, którego nie znajdzie się w ubezpieczeniu OC. Zawiera wsparcie techniczne, medyczne, a nawet prawne. Zakres ochrony jest zależny od Twoich potrzeb. W jakich przykładowo sytuacjach ubezpieczenie Assistance może się przydać? Sprawdzamy!
Gdy podczas podróży przebiłeś oponę w samochodzie
Pani Kornelia wybrała się wraz ze znajomymi na wakacyjny wyjazd nad polskie morze. Po 3 godzinach jazdy usłyszała huk. Gdy wysiadła z samochodu, zauważyła, że z jednej z tylnych opon zeszło powietrze. Prawdopodobnie najechała na coś ostrego i przebiła oponę. W bagażniku zawsze miała ze sobą zapasowe koło, jednak brakowało w aucie sprzętu niezbędnego do jego wymiany. Taka sytuacja nie zawsze musi oznaczać koniec podróży.
Omówienie problemu
Jeśli kierowca nie jest w stanie samodzielnie wymienić koła w samochodzie, chociażby z powodu braku odpowiedniego ekwipunku, może skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. Oczywiście tylko wtedy, gdy wykupił pomoc assistance. Przeważnie już w ramach podstawowego wariantu tego ubezpieczenia można liczyć na pomoc w drobnych naprawach, których specjalista wysłany przez ubezpieczyciela może dokonać na miejscu zdarzenia.
Gdy Twój samochód zepsuł się w trasie i wymaga naprawy w warsztacie
Pan Paweł jechał rano do pracy. Pracował w jednej z miejscowości niedaleko Warszawy, gdzie dojeżdżał około 80 km. W trakcie jazdy zauważył dym wydobywający się spod maski samochodu. Natychmiast zjechał na pobocze. Podejrzewał awarię układu chłodzenia i przegrzanie silnika, co jednak musiał sprawdzić i potwierdzić mechanik. W takiej sytuacji niestety nie mógł kontynuować podróży.
Omówienie problemu
Nie każdy problem można rozwiązać w miejscu zdarzenia. Poważniejsze uszkodzenia samochodu wymagają wizyty w warsztacie. Naprawę zorganizuje ubezpieczyciel, w którym kierowca wykupił ubezpieczenie assistance. Dodatkowo, jeśli kierowca nie będzie mógł sam dojechać do mechanika, ubezpieczyciel wyśle lawetę, która odholuje zepsuty samochód do warsztatu, a tam usterka zostanie usunięta.
Trzeba pamiętać, że niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala minimalną odległość od miejsca zamieszkania ubezpieczonego. Dopiero po przekroczeniu tego dystansu ubezpieczyciel będzie mógł udzielić pomocy swojemu klientowi. W jednym towarzystwie ubezpieczeniowym może to być 50 km, w innym 100 km. Informacje na ten temat znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Kiedy tracisz swój samochód i nie masz jak wrócić do domu
Pan Kamil był na wakacjach. Wraz z żoną wynajęli pokój w uroczym pensjonacie nad jeziorem. Niestety, nie było tam parkingu, więc pan Kamil musiał zaparkować swój samochód na poboczu. Niestety, w nocy ktoś podpalił Nissana, którym para przyjechała. Zanim ktoś zauważył, że samochód płonie, większość pojazdu już została zniszczona.
Omówienie problemu:
Utrata samochodu z dala od domu to spory problem. Pan Kamil nie tylko stracił auto, na które niedawno wydał dużą sumę pieniędzy (na szczęście, ubezpieczyciel zrekompensuje stratę w ramach autocasco), ale też doświadczył stresu związanego z samym zdarzeniem. Na szczęście, oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC i AC, właściciel Nissana wykupił rozszerzone ubezpieczenie assistance. Dzięki temu, ubezpieczyciel zorganizował małżeństwu powrót do domu innym środkiem transportu, co przynajmniej usunęło zmartwienia poszkodowanych.