Napisane: 12 października 2022

Ubezpieczenie domu w budowie

Ochrona polisy może dotyczyć domu lub innej nieruchomości, która jest już na etapie budowy. Jeszcze przed zakupem ubezpieczenia konieczne jest zrozumienie zakresu i zdarzeń, za które otrzymamy odszkodowanie. A co najważniejsze – jaka jest składka roczna za ubezpieczenie domu w internetowej porównywarce.

Temat domów w budowie i ich ewentualnego ubezpieczenia jest ważny dla co najmniej setek tysięcy Polaków. Tylko w 2020 r. liczba pozwoleń na budowę lub zawiadomień na budowę domu jednorodzinnego sięgnęła 106 470, jak podaje Urząd Nadzoru Budowlanego. W 2019 roku podjęto 99 883 pozytywne decyzje.

Ubezpieczenie domu w budowie – czy to możliwe?

Ubezpieczenie domu w budowie to produkt dla inwestorów indywidualnych. Pozwala chronić nieruchomość na etapie budowy. W zależności od etapu budowy ochrona o różnych zagrożeniach może być rozszerzona.

Polisa na dom w budowie trwa co najmniej 12 miesięcy i może być ubezpieczona przez tę samą lub inną firmę ubezpieczeniową.

Podobnie jak zwykłe ubezpieczenie nieruchomości, zawiera dokument OWU, który zawiera zakres ubezpieczenia, ograniczenia odpowiedzialności i wyłączenia.

Co obejmuje ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie ma uproszczoną konstrukcję. Przedmiotem ochrony są ściany i elementy mocujące. Ubezpieczenie to zasadniczo nie dotyczy rzeczy ruchomych lub dobudówek związanych z najemcą – ubezpieczenia NNW, assistance, pomocy prawnej, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Zamiast tego znaleźliśmy typowe zdarzenia losowe:

  • pożar,
  • powódź,
  • powódź,
  • huragan,
  • uderzenie pioruna,
  • eksplodować,
  • grad,
  • osuwanie ziemi.

W bazie nie było również włamania. Ten dodatek wymaga dodatkowego zakupu i ogranicza się do materiałów budowlanych, narzędzi i komponentów pozostawionych w domu. Ale wcześniej trzeba odpowiednio zabezpieczyć inwestycję – dom, który ma powstać, musi być przynajmniej w oryginalnie zamkniętym etapie.

Co zrobić w sytuacji gdy uczestniczysz w wypadku jako poszkodowany?

W momencie, gdy dochodzi do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, najczęściej staramy się sami dojść do porozumienia Zobacz

Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść Zobacz

Kiedy posiadacz pojazdu obowiązany jest zawrzeć OC?

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powstaje dla: pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych, motorowerów i przyczep podlegających rejestracji w RP Zobacz

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie?

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie – czy jest OC rowerzysty? Jeśli sprawcą kolizji z samochodem Zobacz

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl