Napisane: 20 grudnia 2021

Ubezpieczenie GAP – co to jest?

GAP (ang. Guaranteed Asset Protection) to ubezpieczenie straty finansowej, nazywane także ubezpieczeniem przed utratą wartości pojazdu. To rozwiązanie idealne dla kredytobiorców lub leasingobiorców, które chroni przed stratą finansową wskutek szkody całkowitej lub na przykład kradzieży.

Przykładowo w formie leasingu bierzesz samochód o wartości 150.000 złotych. Po niespełna 2 latach samochód zostaje skradziony. Przez ten czas wartość pojazdu znacząco zmalała. Wypłacone odszkodowanie jest więc za niskie, żeby kupić nowy samochód podobnej klas, a także za małe by spłacić pozostałe raty leasingowe. Z pomocą przybywa ubezpieczenie GAP. Pomaga bowiem pokryć różnicę między otrzymanym odszkodowaniem AC, a sumą pozostałych rat.

Ubezpieczenie leasing GAP – o co chodzi?

Jeżeli pojazd zostaje skradziony lub powstaje szkoda całkowita, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie OC od sprawcy wypadku albo z własnego autocasco. Ubezpieczenie jak wspomnieliśmy wyżej jest niższe od wartości pojazdu. Ubezpieczenie GAP pomaga zrekompensować te straty i pomaga spłacić zaległości finansowe w banku lub leasingodawcy.

Tradycyjne ubezpieczenie OC/AC podpisywane jest na okres 12 miesięcy. Tymczasem GAP podpisuje się na okres nawet do 5 lat. Odszkodowanie otrzymujesz niezależnie od tego czy jesteś sprawcą wypadku czy też nie.

Jakie warunki należy spełnić, aby podpisać umowę GAP?

Ubezpieczenie GAP nie jest dedykowane dla każdego. Należy spełnić określone warunki, by pojazd mógł zostać objęty ochroną ubezpieczeniową.

Wymagane warunki to:

  • Pojazd nie może być eksploatowany dłużej niż 36 miesięcy,
  • Wartość fakturowa może wynieść maksymalnie 260 000 zł,
  • Pojazd posiada ubezpieczenie AC na wypadek szkody całkowitej oraz kradzieży,
  • Wymagane są aktualne badania techniczne,
  • Od dnia zakupu pojazdu do podpisania umowy GAP nie minęło więcej niż 30 dni.

WAŻNE!

Ubezpieczyciel ma prawo zaznaczyć, że okres eksploatacji pojazdu w momencie zakończenia umowy GAP nie może przekroczyć na przykład 10 lat. Bądź suma okresu eksploatacji nie może przekroczyć łącznie 12 lat.

Zainteresowany ubezpieczeniem GAP? Napisz do nas, a pomożemy Ci w doborze najlepszej oferty!

Co zrobić w sytuacji gdy uczestniczysz w wypadku jako poszkodowany?

W momencie, gdy dochodzi do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, najczęściej staramy się sami dojść do porozumienia Zobacz

Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść Zobacz

Kiedy posiadacz pojazdu obowiązany jest zawrzeć OC?

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powstaje dla: pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych, motorowerów i przyczep podlegających rejestracji w RP Zobacz

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie?

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie – czy jest OC rowerzysty? Jeśli sprawcą kolizji z samochodem Zobacz

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl