Napisane: 10 czerwca 2021

Ubezpieczenie Turystyczne – co warto wiedzieć?

Wybierając się na urlop czy wakacje, zarówno w kraju, jak i za granicę, warto rozważyć wykupienie specjalnej polisy turystycznej. Zabezpieczy nas ona w razie różnego rodzaju nieprzyjemnych wypadków i pozwoli ze spokojem wypatrywać dnia powrotu do naszego kraju. Czym jednak jest polisa turystyczna, ile za nią zapłacimy i co konkretnie nam gwarantuje? O tym w dalszej części naszego artykułu. 

Co to jest ubezpieczenie turystyczne?

Polisa turystyczna, jak można domyślić się z samej nazwy, ma chronić nas podczas podróży. Składa się ona z kilku różnych elementów (o których za chwile), które możemy również rozszerzyć według własnego uznania o dodatkowe opcje zaproponowane przez ubezpieczyciela. Oczywiście, tak jak w przypadku pozostałych rodzajów polis, przed zakupem ubezpieczenia warto zapoznać się z jego OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia), aby w razie, gdy przyjdzie nam z niego skorzystać, po prostu się nie rozczarować.

Ubezpieczenie turystyczne zapewnia nam ochronę w wielu różnych sytuacjach. Pokrywa koszty leczenia za granicą, ułatwia nam proces powrotu do domu po ewentualnym wypadku, a także działa w sposób podobny do ubezpieczenia OC, gdy to my doprowadzimy do niebezpiecznego incydentu. Pakiet ubezpieczenia turystycznego warto więc wykupić za każdym razem, gdy wybieramy się w dalszą, kilkudniowa podróż. Znane powiedzenie “przezorny zawsze ubezpieczony” ma bardzo dużo racji – nie wiemy przecież, gdzie i kiedy potrzebować możemy takiej polisy. Ubezpieczenie turystyczne nie jest drogie, a zatem lepiej chyba zakupić je prewencyjnie, , niż znaleźć się w sytuacji, gdy z własnej kieszeni musimy opłacić koszta leczenia w zagranicznym szpitalu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Koszt polisy turystycznej będzie znacząco wahał się w zależności od tego, na jak długo wyjeżdżamy, gdzie konkretnie wybieramy się na urlop czy wakacje oraz tego, z oferty którego ubezpieczyciela zdecydujemy się skorzystać. Wreszcie – bardzo dużo zależy od tego, jakie w danym państwie są koszty ewentualnego leczenia.  Wiele firm ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie kilka różnych pakietów ubezpieczenia turystycznego na różnych półkach cenowych, dzięki czemu możemy dobrać usługę w sam raz pod swoje oczekiwania. W tym oczywiście i my, dlatego zachęcamy do kontaktu! Pamiętajmy jednak, że im niższa cena ubezpieczenia, tym niższy będzie prawdopodobnie również jego zakres i liczba oferowanych usług.

Cena polisy ubezpieczenia turystycznego nie musi być jednak wcale wysoka. W przypadku podróży europejskich, wiele wariantów takiej polisy dostępnych jest już za kilka złotych dziennie (ostateczna cena ustalana jest na podstawie tego, ile dni spędzimy za granicą). Istnieją jednak, rzecz jasna, również i droższe opcje, kosztujące do kilkudziesięciu złotych za dzień. Dość korzystnie kształtuje się również sytuacja cenowa, jeśli wybieramy się poza europę, choć oczywiście polisy w takiej sytuacji są odpowiednio droższe – od ok. 10 do nawet 80 zł za dzień.

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Oferta polisy turystycznej w podstawowym wariancie jest dość podobna u większości ubezpieczycieli. Zazwyczaj spotkamy się zatem z pakietem składającym się z ubezpieczenia OC, NNW oraz osobistego Assistance. Niektórzy ubezpieczyciele, jeśli zdecydujemy się na zakup nieco droższej oferty ubezpieczenia nie tylko podnoszą wysokość ewentualnych świadczeń, ale i rozszerzają swoją ofertę o kolejne usługi, np. ubezpieczenie na wypadek zgubienia bagażu, czy opóźnienia lotu.

Wiele takich usług możemy zresztą zamówić dodatkowo, bez względu na wariant i cenę ubezpieczenia, na jakie się zdecydowaliśmy. Pozwoli nam to zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami na wakacjach w bardziej kompleksowy i pełny sposób.

Co zrobić w sytuacji gdy uczestniczysz w wypadku jako poszkodowany?

W momencie, gdy dochodzi do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, najczęściej staramy się sami dojść do porozumienia Zobacz

Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść Zobacz

Kiedy posiadacz pojazdu obowiązany jest zawrzeć OC?

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powstaje dla: pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych, motorowerów i przyczep podlegających rejestracji w RP Zobacz

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie?

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie – czy jest OC rowerzysty? Jeśli sprawcą kolizji z samochodem Zobacz

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl