Wczytywanie
Napisane: 16 sierpnia 2021

Ubezpieczenie Zdrowotne a Polski ład

Nowy ład budzi wiele kontrowersji wśród Polaków. Propozycja podatku Polskiego Ładu diametralnie zmienia wysokość składki zdrowotnej, ale i nie tylko. Zmienia także sposoby jej naliczania, a także pozbawia nas możliwości odliczenia jej od podatku. Co znalazło się w ustawie Polski Ład odnośnie Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Odliczenia od składki zdrowotnej od podatku

Co zmienia Polski Ład? Między innymi uniemożliwia przedsiębiorcom rozliczanie składki zdrowotnej. Stopa procentowa składki zdrowotnej pozostaje na poziomie 9%. Jednak od 2022 roku, podatnicy nie będą mogli odliczać 7,75% podstawy podatku. To spora niekorzyść dla przedsiębiorców jak i pracowników. Co to oznacza? To, że przedsiębiorca będzie płacił większy podatek każdego miesiąca i będzie to zmiana widoczna.

Polski Ład wprowadza także dwie korzystne zmiany. Między innymi podniesienie kwoty wolnej od podatku z 8.000 do 30.000 tysięcy złotych, oraz podniesie próg podatkowy z 85.000 do 120.000 tysięcy. Jednak przez podatek, który przyjdzie zapłacić w ramach braku możliwości odliczenia składki ubezpieczenia zdrowotnego, zostanie to zniwelowane.

Ile wynosi ZUS w 2022 roku?

Na obecny moment jest to 1.380.18 złotych. (Stan na 2021 rok). Suma ta nie zawiera jednak dobrowolnej składki zdrowotnej. Jak widać to spora płatność dla zwłaszcza małych przedsiębiorców, którzy każdego miesiąca muszą opłacać ZUS. Nie jest to dla nich na pewno ułatwieniem, że nie będą mogli odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczenie dla firmy

Nie zmieniają się jednak koszty ubezpieczenia dla firmy. Te nie zmienia swoich cen i gwarantuje bezpieczeństwo dla Twojej firmy. Mało tego, opłaty za ubezpieczenia za firmę możesz odliczyć od podatku! Możesz uwzględnić 100% ceny zakupu Polisy i zapłacić niższy podatek. Oznacza to, że ubezpieczenie OC dla firmy możesz uwzględnić w kosztach swojej działalności w całości.

Potrzebujesz ubezpieczenia dla firmy?

Zobacz naszą ofertę.

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl