Napisane: 2 sierpnia 2021

Wypadek Samochodowy – Co robić?

Stało się! Gruchnąłeś w inny samochód i tym sposobem, spowodowałeś swój pierwszy wypadek samochodowy. Niezależnie od uszkodzeń sama sytuacja jest bardzo stresująca, a nie każdy wie jak się zachować. Co należy zrobić gdy wydarzy Ci się wypadek samochodowy? 

Kolizja czy wypadek samochodowy?

Zacznijmy od definicji. Kolizja to sytuacja na drodze, kiedy w ramach stłuczki czy nieszczęśliwego wydarzenia odnosisz jedynie straty materialne. Zaliczamy w nich uszkodzenie pojazdu, płotu, innego obiektu na przykład roweru, latarni czy budynku. O kolizji mówi się też potocznie jako stłuczka samochodowa. W sytuacji kiedy jednak wydarzenie jest dużo bardziej poważne, a w wyniku tego ucierpiała jakaś osoba, na przykład została ranna – mówimy o wypadku drogowym. Nawet jeżeli w wyniku kolizji obrażenia odniósł jeden z kierowców lub pasażerów pojazdu. 

Wypadek samochodowy – jak postępować?

Jeżeli to kolizja, której straty są minimalne, na przykład oberwane lusterko czy lekko zadrapany samochód wystarczy, że wspólnie z drugim kierowcą spiszecie stosowne oświadczenie. Jeżeli jednak nie możesz dojść do porozumienia z drugim kierowcą, nie chce okazać dokumentu, wyrazić zgodę na podpisanie oświadczenia – zwłaszcza, gdy jest sprawcą – wtedy jednak możesz wezwać policję. Wręcz trzeba to zrobić. Trzeba jednak pamiętać, by zabezpieczyć miejsce kolizji. Postawić trójkąt ostrzegawczy, stanąć na boku i zabezpieczyć obszar. 

Jak postępować w wypadku samochodowym?

Jeżeli jednak doszło do poważniejszej kolizji w ramach której ucierpiała jakaś osoba, musimy zachować się nieco inaczej. 

Krok po kroku, co należy robić przy wypadku samochodowym:

  1. Zachowaj spokój i nie panikuj – to pierwsza i najważniejsza zasada!
  2. Oceń stan poszkodowanych – najważniejsze to sprawdzić, czy wszyscy są cali i co im się stało. Sprawdź czy są przytomni i zadzwoń pod 112. Życie ludzkie jest najważniejsze w każdej kwestii.
  3. Powiadom Policję – po sprawdzeniu stanu innych osób i zawiadomieniu służb ratowniczych zadzwoń po Policję. W razie poważniejszego wypadku poproś o to świadków wypadku. Na przykład gdy Twój telefon ulegnie zniszczeniu lub będziesz unieruchomiony.
  4. Zabezpiecz miejsce zdarzenia:
    Włącz światła awaryjne lub jak możesz opuścić pojazd wystaw trójkąt ostrzegawczy. Pamiętaj o wyjęciu kluczyków ze stacyjki i zaciągnięciu hamulca ręcznego.
    Upewnij się, że kierowca drugiego pojazdu jest w stanie zabezpieczyć swój pojazd, jeżeli nie to zrób to za niego.
    Sprawdź czy samochody nie stwarzają realnego zagrożenia dla innych kierowców. 
  5. Udziel pomocy poszkodowanym. Jeżeli sam jesteś w stanie dobrym, nie ucierpiałeś i możesz się poruszać to postaraj się pomóc innym. Sprawdź krążenie, zapytaj czy nic sobie nie złamali, czy wszystko widzą i słyszą jak trzeba. W razie konieczności wykonaj nawet pierwszą pomoc.
  6. Zbierz informacje o wypadku – zapytaj świadków jak wyglądał wypadek. Przygotuj potrzebne dokumenty i prawo jazdy.
  7. Zabezpiecz ślady wypadku i czekaj na policję. 
Co zrobić w sytuacji gdy uczestniczysz w wypadku jako poszkodowany?

W momencie, gdy dochodzi do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, najczęściej staramy się sami dojść do porozumienia Zobacz

Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść Zobacz

Kiedy posiadacz pojazdu obowiązany jest zawrzeć OC?

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powstaje dla: pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych, motorowerów i przyczep podlegających rejestracji w RP Zobacz

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie?

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie – czy jest OC rowerzysty? Jeśli sprawcą kolizji z samochodem Zobacz

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl