Wczytywanie
Napisane: 26 lipca 2021

Szczepienie, a wakacje?

W naszym kraju trwa wielka mobilizacja dotycząca szczepień przeciwko pandemii wirusa, który zaatakował cały świat blisko dwa lata temu. Aktualnie, pojawiają się liczne pogłoski, że osoby nie zaszczepione nie będą mogły podróżować. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu bliżej o odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytanie, czy jak się nie zaszczepię to nie wyjadę na wakacje?

Na lipiec 2021 padła informacja, że szczepienie nie przeszkodzi nam w wyjeździe na wakacje. Nie jest konieczne, by móc jechać na urlop. Jednak osoby, które się zaszczepiły mogą korzystać z wielu ułatwień. Nie muszą wykonywać testów na obecność wirusa i zwolnione są z kwarantanny, która przypomnijmy może potrwać nawet do 2 tygodni w momencie, gdy podróżujemy na przykład samolotem. W radio i internecie, pojawiają się jednak pierwsze doniesienia o tym, że planowane jest ograniczenie możliwości podróżowania i przemieszczenia się między krajami dla osób, które się nie zaszczepiły. Na ten moment to jedynie spekulacje, gdy pojawią się jakieś konkretne informacje, postaramy się je odświeżyć i jak najszybciej opublikować.

Paszporty szczepionkowe – czy są potrzebne?

Co na ten moment wiadomo o paszportach szczepionkowych? W całej Unii Europejskiej trwają prace nad wprowadzeniem takich paszportów szczepionkowych. Ma być to wspólny certyfikat dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Ich ideą jest gwarancja bezpieczeństwa w czasie podróżowania między krajami, zwłaszcza w okresie wakacji i urlopów. Taki paszport ma być kompletem szczepień i informacji na temat statusu danej osoby. A mianowicie, czy chorowała na wirusa, czy jest ozdrowieńcem, czy ma przeciw ciała, czy i ile szczepionek przyjęła. Paszport szczepionkowy planowany jest w formie klasycznej, papierowej ale także cyfrowej Całość ma zostać ujednolicona dla wszystkich krajów. Oznacza to, że założenie takiego paszportu online wiąże się z tym, że nie musimy pamiętać o formie fizycznej, a na lotnisku szybko zostanie sprawdzone czy zaszczepiliśmy się, czy też nie. Ważność takiego paszportu szczepionkowego to 12 miesięcy. Czyli raz do roku trzeba będzie go aktualizować.

Kiedy będzie potrzebny paszport szczepionkowy?

Na dzień dzisiejszy nie ma konkretnej daty. Wszystko jednak zmierza do tego, że już na jesień powinny być gotowe pierwsze projekty i pierwsze paszporty szczepionkowe.

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl