Napisane: 30 września 2022

Kary za brak OC w 2023

Właściciele samochodów osobowych bez ubezpieczenia OC zapłacą o 960 zł więcej niż przed rokiem. To efekt podniesienia płacy minimalnej.

Największy wzrost to maksymalna kara za niezłożenie oświadczenia PCC-3 niezbędnego do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, np. po zakupie samochodu.

Zgodnie z ustawą maksymalna kara za brak ubezpieczenia OC nie może przekroczyć dwukrotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Zgodnie z rozporządzeniami Rady Ministrów od 1 stycznia 2023 r. łączna kwota wynosi 3 490 zł. 1 lipca 2023 r. suma wzrośnie do 3600 zł.

Kary za brak polisy OC od 1 stycznia 2023 r. – samochody osobowe

W związku z tym właściciele samochodów osobowych nieobjętych polisą OC zapłacą do 6980 zł. Może się tak zdarzyć, jeśli poprzednia polisa wygasła ponad 14 dni temu. 6020 zł w 2022 r. i 5600 zł w 2021 r.

Połowę tej kwoty, czyli łączną płacę minimalną w wysokości 3490 zł – musi zapłacić właściciel samochodu osobowego bez ubezpieczenia OC przez 4 do 14 dni. Jeśli polisa wygaśnie trzy dni wcześniej, kara wyniesie 40%. Łączna płaca minimalna, czyli 1400 zł.

W porównaniu do tego roku wysokość kar wzrosła o blisko 16%. Maksymalne kary mogą również dotyczyć właścicieli nieubezpieczonych samochodów, które nie są używane, a jedynie zaparkowane na parkingach. Algorytm stosowany przez Fundusz Ochrony Ubezpieczeń porównuje dane z centralnej ewidencji pojazdów i kierowców z informacjami z towarzystw ubezpieczeniowych.

Kary za brak ważnej polisy OC z dnia 1 lipca 2023 r.

Koszt braku aktywnej polisy OC będzie wyższy po ponownej podwyżce płacy minimalnej 1 lipca 2023 roku. Dlatego w zależności od czasu po wygaśnięciu polisy kierowca samochodu osobowego zapłaci odpowiednio 7200 zł, 3600 zł lub 1440 zł. Z kolei kierowcy ciężarówek będą musieli zapłacić 10 800, 5 400 lub 2 160 zł.

Co zrobić w sytuacji gdy uczestniczysz w wypadku jako poszkodowany?

W momencie, gdy dochodzi do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, najczęściej staramy się sami dojść do porozumienia Zobacz

Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść Zobacz

Kiedy posiadacz pojazdu obowiązany jest zawrzeć OC?

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powstaje dla: pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych, motorowerów i przyczep podlegających rejestracji w RP Zobacz

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie?

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie – czy jest OC rowerzysty? Jeśli sprawcą kolizji z samochodem Zobacz

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl