Relax Tourist
Napisane: 14 czerwca 2021

Co to jest OC? Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Skrót OC kojarzy większość z nas. Dotyczy on ubezpieczenia majątku, którego jesteś właścicielem i w momencie, gdy jesteś odpowiedzialny za pokrycie szkód, które spowodowałeś lub nie wywiązałeś się z umowy. Szukasz informacji z których dowiesz się co to jest OC? Doskonale trafiłeś! Przeczytaj ten tekst, a wszystko się wyjaśni.

OC czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej najczęściej kojarzone jest z ubezpieczeniem samochodu. Warto zaznaczyć, że dotyczy ogólnie każdego pojazdu mechanicznego. Takowe ubezpieczenie powinien posiadać każdy właściciel pojazdu! Potrzebne jest wtedy gdy z Twojej winy powstanie stłuczka lub kolizja. Ubezpieczenie OC pokryje szkody, które wyrządziłeś. Począwszy od zadrapań lakieru po zniszczenie lusterka czy zderzaka.

Ubezpieczenie OC – Ciekawostka

W Polsce nie tylko ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe! Istnieje spora grupa zawodów, które wymagają posiadania ubezpieczenia OC. Takowe musi posiadać na przykład lekarz, adwokat, architekt, komornik sądowy czy nawet rolnik.

Dlatego, jeżeli jesteś specjalistą i wykonujesz zawód, który może narażać ludzi na szkody musisz posiadać ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że jest ono także w Twoim interesie. Dzięki niemu zabezpieczasz także swoje interesy.

Jakie szkody pokrywa OC?

Warto podkreślić, że ubezpieczenie OC możemy podzielić na dobrowolne i wymagane. Te wymagane to w prostym języku to takie, które po prostu musimy wykupić. W przypadku dobrowolnych mamy nieco wyboru. Sami wybieramy jakie ubezpieczenie wybierzemy i kiedy to zrobimy.

Tak więc jakie szkody pokrywa ubezpieczenie OC?

Prócz najpopularniejszych szkód w ruchu drogowym, takie ubezpieczenie może przydać się nam w życiu prywatnym i pokryć koszty między innymi:

 • Zalania sąsiadów,
 • Wybicia okien, na przykład gdy dziecko nieumyślnie kopnęło piłką w okno sąsiadów,
 • Zniszczenie mienia przez psa lub pogryzienie,
 • Wypadek na rowerze w wyniku którego uszkodziłeś inny pojazd lub ciało innego człowieka,

Jak widzisz więc OC jest praktyczne i bardzo pomocne nie tylko w momencie gdy posiadasz własny pojazd ale i także w życiu prywatnym. Jednak wszystko ma dwie strony medalu.

Kary za brak OC

W momencie gdy posiadamy na przykład samochód i zapomnieliśmy go ubezpieczyć grożą nam kary finansowe. O ich wysokościach możesz poczytać tutaj.

Do czego potrzebuje ubezpieczenie OC?

Potrzebujesz je by ochronić się przed pokrywaniem kosztów ze zniszczenia cudzej własności lub nieumyślnego uszkodzenia ciała drugiego człowieka nie tylko będąc kierowcą. OC przydatne jest także dla właścicieli firm. Jeżeli wyrządzisz wtedy krzywdę lub szkodę swojemu kontrahentowi to ubezpieczenie OC ochroni Cię przed konsekwencjami pokrywając wszelkie koszty.

Koszt ubezpieczenia OC

Koszt zależy od tego w jakim zakładzie wybierzemy swoje OC. Czy skorzystamy z pomocą agenta czy skorzystamy z usługi online. Sam zakres ochrony będzie taki sam. W przypadku OC za samochód pod uwagę bierze się:

 • Rodzaj pojazdu, np. osobowy lub skuter,
 • Wiek pojazdu,
 • Pojemność,
 • Przebieg.

Dodatkowo pod uwagę bierze się:

 • Historię ubezpieczeniową,
 • Wiek,
 • Płeć,
 • Okres posiadania prawa jazdy,
 • Stan cywilny,
 • Ilość dzieci.

Tak więc od wszystkich tych rzeczy ustala się stawkę za ubezpieczenie OC. Możesz wybrać opcję nawet na rok. Wtedy też możesz zapłacić jednorazowo lub rozłożyć płatność na raty.

Masz pytania?

Napisz do nas!

Co zrobić w sytuacji gdy uczestniczysz w wypadku jako poszkodowany?

W momencie, gdy dochodzi do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, najczęściej staramy się sami dojść do porozumienia Zobacz

Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść Zobacz

Kiedy posiadacz pojazdu obowiązany jest zawrzeć OC?

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powstaje dla: pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych, motorowerów i przyczep podlegających rejestracji w RP Zobacz

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie?

Co zrobić gdy rowerzysta uszkodzi Twój samochód lub zrani Ciebie – czy jest OC rowerzysty? Jeśli sprawcą kolizji z samochodem Zobacz

Projekt i realizacja: Interakcjo.pl